Canon C ve B Tuşları Yanıp Sönüyor Ne Yapmalı?

Canon model yazıcı kullanıyor yazıcınızda C ve B ışıkları yanıp sönüyorsa neden kaynaklandığını ve ne yapmanız gerektiğini okumaya devam ediniz.

Canon yazıcılar için bu hangi marka Canon yazıcı olursa olsun C ve B ışıkları yanıp sönmesi kartuşunuzun bitmiş veya kurmuş olduğu anlamına gelmektedir. Eğer yazıcıyı sürekli olarak kullanıyor ve C ve B ışıkları yanıp sönüyorsa yeni bir kartuş alma zamanı gelmiş demektedir. Yeni bir kartuç alarak bilgisayarınıza takmalısınız.

Canon C ve B Tuşları Yanıp Sönüyor Ne Yapmalı?

Fakat C ve B ışıkları diğer kaynaklarda verilmez ama uzun süredir kartuşlar kullanılıyorsa kurumuş olabilir. Bu genelde en çok karşılaşılan durumdur. Bu durumda yapmanız gereken yazıcınızda bulunan kartuşları çıkarınız. Kartuşların alt tarafından kartuş püskürtme deliklerini ufak, ufak göreceksiniz. Bu delikleri hafifçe nemli bir şekilde üfleyin veya ıslatın, biraz bekleyin yazıcınızı kapatarak kartuşları takın ve tekrar yazıcıyı açınız.

Yine C ve B ışıkları yanıyorsa ilk dediğimiz kartuş bitmiştir değiştirmeniz gerekli. Kartuşun kurulmuş olma ihtimalinde halen duruyorsanız ılık bir suya kartuşun mürekkep püskürten yerlerini tahmini 1 dakika bekleterek kurumuş kartuş delikleri açmanız da mümkündür. Kartuş deliklerini açarken dikkatli olmalısınız.

Bir dakika süreyi geçmeyiniz. Nedeni ise delikler açılınca kartuş mürekkebi sıcak şu ile karışılacak ve sıcak su içerisine akacaktır. Delikler bir dakikadan da az sürede açılırsa fazla kurumamış olduğundan açılacaktır, bu durumda bir dakika beklerseniz içerisinde bulunan mürekkebi akıtır, bitirirsiniz.

Yorum ya da Yardım İsteği için Yazabilirsiniz

Kullanıcılara ya da editörlere soru sorabilir, bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz. Sorunuzun anlaşılabilir olması için sorunuzu detaylandırmayı unutmayınız.

39 Yorum ya da Yardım İsteği

 1. Hacer Kol 5 Mayıs 2023

  Canon E3440 yazıcı var. B ve C ışıkları yanıyor. Sayfanın yarısının yazısını sönük çıkartıyor. Ne yapmam gerekir?

 2. Rana Avcı 2 Nisan 2023

  Yazıcım E3440 bi süredir C ışığı ve üçgen içinde yıldırım olan ışığı yanıyor ve siyak çıktıyı bile çıkartmıyor. Kartus azaldı uyarısı veriyor ama kartusları yeni doldurttum yardımcı olabilir misiniz?

 3. Rasim Ulaş 22 Şubat 2023

  3 ışık yanıp sönüyor.

 4. Ege Akçay 9 Şubat 2023

  Canon E414 bizde de üçgen ve c ışıkları devamlı yanıp sönüyor fotokopi de sorun yok ama bilgisayardan yazıcıya gönderme yapınca yazmıyor. Mürekkep doldurdum ama ışıklar halen yanıyor. Denetim masasından yazıcı ayarlarından püskürtme ucu denetimi yapmaya çalıştık ama renk püskürtme kâğıdı baskıya göndermiyor.

 5. Lale Şener 26 Haziran 2022

  Canon marka yazıcı B ışığı yanmıyor. C ışığı devamlı yanıp sönüyor B ışığının üstündeki üçgenin ışığı devamlı yanıyor ne yapmalıyım? Mürekkebini doldurdum yinede C devamlı yanıyor.

  1. Hakan Kaya 26 Haziran 2022

   Lale Şener orijinal kartuş kullanıyor musun? Orijinal olmayan kartuşlarda sorun yaşabilirsin. Kartuşlar orijinal, dolu ve anlatılanları yaptığın halde yine ışıklarda uyarı alıyorsan yetkili teknik servise cihazı götürerek arıza kontrolü yaptırmalısın.

 6. Mustafa Öztunç 7 Mayıs 2022

  Merhabalar benim yazıcım Canon E3440 marka ve modeldir. Yazıcıyı açar açmaz B ışığı yanıyor kapatınca da kayboluyor. Yazdırmada hiç bir sorunu yok.

  1. Akif Gökçe 15 Mayıs 2022

   Mustafa Bey yazdırmada sorun yoksa çalıştığı gibi devam et. Eğer ışığı çok problem edersen de servise götürmen gerekir.

  2. Murat Seçer 16 Mayıs 2022

   Mustafa Bey Merhaba,

   Bu sıkıntıyı çözebildiniz mi? Aynı problemi ben de yaşıyorum. B ışığı sürekli uzun yanıyor ve sönmüyor.

 7. Ali Ercan 6 Mart 2022

  Merhabalar benim yazacağım Canon E464 3 tane ışık birden yanıp sönüyor. Şimşek işareti gibi olan B ve C ışıkları yanıp sönüyor ne yapmam lazım. Bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

  1. Editör (Site Editörü)8 Mart 2022

   Sayın Ali Bey,

   Sayfada B ve C ışıkları yanıp söndüğünde yapmanız gereken işlemleri yazmaktadır. Sayfada ki işlemleri yapınız.

 8. Orhan Sakin 13 Mart 2021

  Peki kurumuş kartuşun kapağını açıp içindeki süngerleri yıkasak ve temizlesek tekrar çalışırmı? Videolarda yapıyorlar denesek olurmu?

  1. Ahmet Halis 22 Mart 2021

   Orhan Sakin kardeş ben aynısını yaptım güzelce açtım sıcak suda yıkadım beyazlaştı kartuşu da sıcak suda beklettim temizlendi ve kullanıyorum. Benim sorunum çizikli çıkarma bazen yapıyor bazen yapmıyor bir türlü çözemedim.

 9. Semanur Cin 24 Şubat 2021

  Merhaba benim yazıcım E474 kartuşu yeni doldurduğum halde üçgen ve c ışığı 13 kere yanıyor. Bir süre duruyor, sonra tekrar yanıyor. Fotokopi de çıkartmıyor. Sorun ne olabilir.

  1. Editör (Site Editörü)25 Şubat 2021

   Sayın Semanur Hanım,

   Kartuş orijinal olmayan kartuş dolumlar da bu tür sorunla karşılaşılıyor. Yapmanızı gereken orijinal kartuş almak ve teknik servisten yardım istemelisiniz.

 10. Mehmet Tan 10 Şubat 2021

  Canon MG 2450 model yazıcımızın b c ve üçgen ışığı aynı anda 5 defa yanıp sönüyor. Bu ne hatası olabilir, kartuşlar bitmişti. Dolum yapıldı, tıkanık olabileceği söyleyip bir içerisinde 20 dakika kadar bekletildi, bu defa yazıcıya sağlam kartuş taksak ta yazıcı görmüyor. Aynı ışık uyarısın veriyor.

  1. Editör (Site Editörü)10 Şubat 2021

   Sayın Mehmet Bey,

   Orijinal kartuş kullanmanız nedeniyle dolum yapılan makinelerde bu sorunla karşılaşılıyor. Sizin teknik bir sorunla karşılaştığınız yüksek bir ihtimaldir. Yazıcıyı teknik servisine götürmelisiniz.

  2. Halis Kartekin 27 Mart 2021

   Mehmet Tan açma kapama tuşunun altında bulunan turuncu tuşa bilgisayar açık iken uzun süre basıp beklemeniz lazım Yazıcı kendiliğinden kapanıp açılacaktır ve sorununuz çözülecektir.

 11. Kaan Duymuş 16 Ocak 2021

  Yazıcının B ışığı sürekli yanıp sönerken aynı zamanda üçgen işareti olan şeklim yanındaki ışıkta yanıyor. Yazıcıdan çıktı alamıyorum. Kartuşlarında baktım onlarda bir sorun yok bana yardımcı olabilir misiniz? Lütfen çalışırken bir anda böyle oldu en kısa sürede cevap verirseniz sevinirim.

  1. Özer Tezmen 4 Şubat 2021

   3 düğmeden kırmızı üçgen biçimde olana uzun süre basarsanız o ışığın söndüğünü göreceksiniz.

 12. Hasan Ali Gündüz 9 Kasım 2020

  Ben de Canon E414 modeli var. Siyah kartuş taktım renkli kartuşu takmadım o zaman çalışır mı?

  1. Editör (Site Editörü)10 Kasım 2020

   Sayın Hasan Bey,

   Sorunuzu diğer sayfada yine sormuşunuz. Sounuzu cevapladık buradan okuyabilirsiniz.

  2. Yaşar Sapmaz 22 Aralık 2020

   Boş da olsa renkli kartuşu takmanız gerekir. Canon çevrim içi el kitabında daha fazla bilgi alabilirsiniz.Yasar

 13. Tuna Kandemur 2 Kasım 2020

  Başlatma tuşunun yanındaki tuş yanıp sönüyor ne sorunu var acaba?

  1. Editör (Site Editörü)3 Kasım 2020

   Sayın Tuna Bey,

   Modele göre tuş yerleri değişmektedir.

 14. Mustafa Ar 10 Ekim 2020

  Arkadanlar daha bugün servisten almama rağmen yazıcı görev yapmıyor oysa denemesi, yapıldı iyi çıktı alındı. Bu arada iki ıșık yanıp sönüyor devamlı olarak bu ıșıklar B ve zikzaklı olan enerji kaynarını gösteren işaret yardımcı olursanız sevinirim.

  1. İsmet Karabulut 11 Ekim 2020

   Elektrikten yazıcıyı çıkar tekrar tak düzelir.

 15. Demet Bağlar 18 Eylül 2020

  Merhaba yazıcımı bir türlü kullanmıyorum. Üçgen ve b ışığı yanıp sönüyor. Wifini ışığı yanmıyor yazıcıda sorun var diyor ve çıktı alamıyorum. Lütfen yardım edin çok mağdurum.

  1. Editör (Site Editörü)18 Eylül 2020

   Sayın Demet Hanım,

   Kartuşları çıkararak nemli bir bezle fazla ıslak olmayacak kartuş mürekkebi çıkan yeri siliniz ve tekrar takarak deneyiniz. Malum bu sene yaz ayı tüm Türkiye geneli çok sıcak kartuş ağzı kurumuş olabilir. Sorun yine devam ederse teknik servise götürmelisiniz.

 16. Yakup Düzgün 30 Mayıs 2020

  Canon E 414 yazıcım fotokopi çekerken sıkıntı olmuyor ama bir belgeyi ya da yazıcıyı yazarken b ve c tuşları yanıyor. Bilgisayardan yazıcıya müdahale gerekiyor uyarısı çıkıyor nasıl yapabilirim?

  1. Editör (Site Editörü)30 Mayıs 2020

   Sayın Yakup Bey,

   Ayarlar ile alakalı bir sorun olabilir. Yazıcı için kurmuş olduğunuz driver güncelleme programı varsa onlarda dahil tüm yazıcı driverlarını silerek tekrar kurunuz.

 17. Murat Yaşar 15 Nisan 2020

  Ben de sadece B C yanıyor (yanıp sönmüyor ama). Kartuşu yeniden doldurdum bu arada. Pc programında da bitiyor uyarısı sürekli var. youtubetan açma kapama ile bir kaç tane adımları izledim bir sonuç yok. Fakat yazıcı sorunsuz cıktı alıyor. Sorunum bitaki boyalar bitince doğru uyarı alamicam.

  1. Editör (Site Editörü)16 Nisan 2020

   Sayın Murat Bey,

   Sorusuz çalışıyor sadece bitti uyarısı var bunlar bitti mi yine doğru uyarı alabilecek miyim diye sormuşunuz.

   Bunu bittiği zaman anlarsınız. İlerde sorun olursa lütfen çekinmeden yazınız.

 18. Sinan Çağın 7 Aralık 2019

  Canon E414 yazıcının b ve üçgen tuşları sürekli yanıyor. Kartuşlar dolu mürekkepte geliyor.

  1. Editör (Site Editörü)7 Aralık 2019

   Sayın Sinan Bey,

   Yazıcıdan çıktı alabiliyor musunuz peki? Cevap hayırsa kartuşu Canon servisine göstermeniz gereklidir.

   1. Beren Öz 19 Nisan 2020

    Merhaba iyi günler benim canon yazıcının üçgen ve b işaretleri sürekli yanıp sönüyor sorun ne olabilir acaba?

    1. Gülcan Şimşek 5 Ağustos 2020

     Kırmızı halka içinde üçgen şeklindeki tuşa (reset tuşu) 10 sn basılı tutun. sonra tekrar çıktı almayı deneyin.

    2. Uğur Altın 16 Ağustos 2020

     Teşekkürler Gülcan sorunu sayende giderdim.

    3. Hande Çaprak 11 Aralık 2020

     Merhaba, arıza ışığı 22 kez yanıp sönüyor. Kısa bir süre durup tekrar 22 kez yanıp sönüyor.