Canon C ve B Tuşları Yanıp Sönüyor Ne Yapmalı?

Canon model yazıcı kullanıyor yazıcınızda C ve B ışıkları yanıp sönüyorsa neden kaynaklandığını ve ne yapmanız gerektiğini okumaya devam ediniz.

Canon yazıcılar için bu hangi marka Canon yazıcı olursa olsun C ve B ışıkları yanıp sönmesi kartuşunuzun bitmiş veya kurmuş olduğu anlamına gelmektedir. Eğer yazıcıyı sürekli olarak kullanıyor ve C ve B ışıkları yanıp sönüyorsa yeni bir kartuş alma zamanı gelmiş demektedir. Yeni bir kartuç alarak bilgisayarınıza takmalısınız.

Canon C ve B Tuşları Yanıp Sönüyor Ne Yapmalı?

Fakat C ve B ışıkları diğer kaynaklarda verilmez ama uzun süredir kartuşlar kullanılıyorsa kurumuş olabilir. Bu genelde en çok karşılaşılan durumdur. Bu durumda yapmanız gereken yazıcınızda bulunan kartuşları çıkarınız. Kartuşların alt tarafından kartuş püskürtme deliklerini ufak, ufak göreceksiniz. Bu delikleri hafifçe nemli bir şekilde üfleyin veya ıslatın, biraz bekleyin yazıcınızı kapatarak kartuşları takın ve tekrar yazıcıyı açınız.

Yine C ve B ışıkları yanıyorsa ilk dediğimiz kartuş bitmiştir değiştirmeniz gerekli. Kartuşun kurulmuş olma ihtimalinde halen duruyorsanız ılık bir suya kartuşun mürekkep püskürten yerlerini tahmini 1 dakika bekleterek kurumuş kartuş delikleri açmanız da mümkündür. Kartuş deliklerini açarken dikkatli olmalısınız.

Bir dakika süreyi geçmeyiniz. Nedeni ise delikler açılınca kartuş mürekkebi sıcak şu ile karışılacak ve sıcak su içerisine akacaktır. Delikler bir dakikadan da az sürede açılırsa fazla kurumamış olduğundan açılacaktır, bu durumda bir dakika beklerseniz içerisinde bulunan mürekkebi akıtır, bitirirsiniz.

Yorum veya Yardım İsteği için Yazabilirsiniz

Editörlerden yardım isteyebilirsiniz. Lütfen sorunuzu sorarken işletim sisteminizi ve hata detayını bildiriniz. Hatanın çözümünü size sunmamız için gereklidir.

8 Yorum veya Yardım İsteği

 1. Yakup

  Canon e 414 yazıcım fotokopi çekerken sıkıntı olmuyor ama bir belgeyi yada yazıcıyı yazarken b ve c tuşları yanıyor ve bilgisayardan yazıcıya müdahale gerekiyor uyarısı çıkıyor nasıl yapabilirim

  1. Editör (Site Editörü)

   Sayın Yakup Bey,

   Ayarlar ile alakalı bir sorun olabilir. Yazıcı için kurmuş olduğunuz driver güncelleme programı varsa onlarda dahil tüm yazıcı driverlarını silerek tekrar kurunuz.

 2. Murat

  Ben de sadece B C yanıyor (yanıp sönmüyor ama). Kartuşu yeniden doldurdum bu arada. Pc programında da bitiyor uyarısı sürekli var. youtubetan açma kapama ile bir kaç tane adımları izledim bir sonuç yok. Fakat yazıcı sorunsuz cıktı alıyor. Sorunum bitaki boyalar bitince doğru uyarı alamicam.

  1. Editör (Site Editörü)

   Sayın Murat Bey,

   Sorusuz çalışıyor sadece bitti uyarısı var bunlar bitti mi yine doğru uyarı alabilecek miyim diye sormuşunuz.

   Bunu bittiği zaman anlarsınız. İlerde sorun olursa lütfen çekinmeden yazınız.

 3. sinan

  canon e414 yazıcının b ve üçgen tuşları sürekli yanıyor kartuşlar dolu mürekkepte geliyor

  1. Editör (Site Editörü)

   Sayın Sinan Bey,

   Yazıcıdan çıktı alabiliyor musunuz peki? Cevap hayırsa kartuşu Canon servisine göstermeniz gereklidir.

   1. Beren

    Merhaba iyi günler benim canon yazıcının üçgen ve b işaretleri sürekli yanıp sönüyor sorun ne olabilir acaba?

    1. gülcan

     Kırmızı halka içinde üçgen şeklindeki tuşa (reset tuşu) 10 sn basılı tutun. sonra tekrar çıktı almayı deneyin.