Canon C ve B Tuşları Yanıp Sönüyor Ne Yapmalı?

Canon model yazıcı kullanıyor yazıcınızda C ve B ışıkları yanıp sönüyorsa neden kaynaklandığını ve ne yapmanız gerektiğini okumaya devam ediniz.

Canon yazıcılar için bu hangi marka Canon yazıcı olursa olsun C ve B ışıkları yanıp sönmesi kartuşunuzun bitmiş veya kurmuş olduğu anlamına gelmektedir. Eğer yazıcıyı sürekli olarak kullanıyor ve C ve B ışıkları yanıp sönüyorsa yeni bir kartuş alma zamanı gelmiş demektedir. Yeni bir kartuç alarak bilgisayarınıza takmalısınız.

Canon C ve B Tuşları Yanıp Sönüyor Ne Yapmalı?

Fakat C ve B ışıkları diğer kaynaklarda verilmez ama uzun süredir kartuşlar kullanılıyorsa kurumuş olabilir. Bu genelde en çok karşılaşılan durumdur. Bu durumda yapmanız gereken yazıcınızda bulunan kartuşları çıkarınız. Kartuşların alt tarafından kartuş püskürtme deliklerini ufak, ufak göreceksiniz. Bu delikleri hafifçe nemli bir şekilde üfleyin veya ıslatın, biraz bekleyin yazıcınızı kapatarak kartuşları takın ve tekrar yazıcıyı açınız.

Yine C ve B ışıkları yanıyorsa ilk dediğimiz kartuş bitmiştir değiştirmeniz gerekli. Kartuşun kurulmuş olma ihtimalinde halen duruyorsanız ılık bir suya kartuşun mürekkep püskürten yerlerini tahmini 1 dakika bekleterek kurumuş kartuş delikleri açmanız da mümkündür. Kartuş deliklerini açarken dikkatli olmalısınız.

Bir dakika süreyi geçmeyiniz. Nedeni ise delikler açılınca kartuş mürekkebi sıcak şu ile karışılacak ve sıcak su içerisine akacaktır. Delikler bir dakikadan da az sürede açılırsa fazla kurumamış olduğundan açılacaktır, bu durumda bir dakika beklerseniz içerisinde bulunan mürekkebi akıtır, bitirirsiniz.

Yorum veya Yardım İsteği için Yazabilirsiniz

Editörlerden yardım isteyebilirsiniz. Lütfen sorunuzu sorarken işletim sisteminizi ve hata detayını bildiriniz. Hatanın çözümünü size sunmamız için gereklidir.

2 Yorum veya Yardım İsteği

 1. sinan

  canon e414 yazıcının b ve üçgen tuşları sürekli yanıyor kartuşlar dolu mürekkepte geliyor

  1. Editör (Site Editörü)

   Sayın Sinan Bey,

   Yazıcıdan çıktı alabiliyor musunuz peki? Cevap hayırsa kartuşu Canon servisine göstermeniz gereklidir.