Samsung Syncmaster Monitörde Kilidi (Lock-Unlock-Locked) Açma ve Kapama

Samsung Syncmaster Monitörde Kilidi (Lock-Unlock-Locked) Açma ve Kapama

Samsung monitör kullanıcısı iseniz monitör kilidini nasıl kapatacağınızı ve açacağınız bu sayfadan öğrenebilirsiniz. Samsung monitörlerde kilit olmasının sebebi monitörün ayarları ile oynanmaması için Samsung tarafından koyulan bir özelliktir. İlk kez monitör alanlar ve kullananlarda kilit açık olmaz. Siz veya başkası tarafından monitör kilitlenirse monitör kilidi aktif olacaktır.

İlk olarak monitör kilidini nasıl aktif eder ve başkaları tarafından ayalarının değiştirilmemesi önlersiniz öğrenelim. Monitörünüzün sağ alt tarafında yer alan LCD monitör panelinden “MENU” yazan alana dokunarak 10 saniye kadar beklerseniz menü kapanacak ve monitör kilidi aktifleşecektir. Şimdi de tekrar açmayı öğrenelim. Monitör kilidini açmak yine aynı şekilde “MENU” seçimini 10 saniye kadar beklediğinizde monitör kilidiniz açılacaktır. Yani monitör kilidi açık ise 10 saniye menü tuşunda beklerseniz kapanır, kapalı ise 10 saniye kadar beklerseniz monitör kilidi açılır.

Monitörde eğer renk ayarlaması ve diğer ayarlamaları yaptığınızda “Locked” uyarısı alıyorsanız monitörünüzün kilitli olduğu anlamına gelmektedir. Bahsettiğimiz işlem ile monitör kilidini açarak istediğiniz işlemi yapabilirsiniz. Monitör kilidinde genellikle bilmeyen kullanıcılar menü seçiminde elini fazla beklettikleri için monitörü kilitler ve bunun farkında olmaz ayarlamaları değiştirme istediğinde ise “Locked” uyarı alır ve değiştiremez bu durumda siz veya başkası monitörü kilitlemiş demektir açarak işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Samsung Syncmaster Menü Görünümü

Samsung monitör kullanıcıların menüyü monitöründe nasıl göreceklerini üst resimde görüyorsunuz. Monitör dokunmatik ise sadece dokunarak 10 saniye kadar “MENÜ” seçiminde bekleyin ve menü kapanarak kaybolduğunda işleminiz tamamdır.

Yorum ya da Yardım İsteği için Yazabilirsiniz

Editörlerden yardım isteyebilirsiniz. Lütfen sorunuzu sorarken işletim sisteminizi ve hata detayını bildiriniz. Hatanın çözümünü size sunmamız için gereklidir.

13 Yorum ya da Yardım İsteği

 1. Yasemin

  merhaba çok teşekkür ederim nihayet işime yarayan bir cevap bulabildim ekranın ayarları düzeldi emeğinize sağlık

  1. Editör (Site Editörü)

   Sayın Yasemin Hanım,

   Bizlere değer vererek yapmış olduğunuz paylaşım için bizlerde siz değerli ziyaretçimize teşekkür ederiz.

 2. NeOttoman

  Dediklerinizi yaptım doğrudur kilit açılıyor fakat ayarı değiştirdikten 10 saniye sonra ekrana “Store Mode” yazısı çıkıp tekrar eski ayarlara sıfırlanıyor. Nasıl kaydedilecek bu ayar?

  1. Editör (Site Editörü)

   Sayın Ziyaretçimiz;

   Monitör ayarlarını sıfırlayarak “monitör sıfırlama” deneyiniz. Samsung Syncmaster monitör nasıl sıfırlanacağını Samsung Syncmaster Monitör Sıfırlama (Fabrika Ayarlarına Getirme) Nasıl Yapılır? sayfasına giderek öğrenebilirsiniz.

   Sorun yine devam ederse servisi ile iletişime geçmelisiniz.

 3. Levent

  Samsung S22B150N 21.5″ LED Monitör modelinden menü resmi bu şekilde,

  işlem ise yine aynı menüde 10 – 15 saniye arası beklemeniz yeterlidir.

 4. Nihat Fırat

  Süpersiniz valla yıllardır kullanıyorum bilmiyordum bunu teşekkürler.

  1. Editör (Site Editörü)

   Sayın Nihat Bey,

   Teşekkür ederiz. Siteyi takip ederek bizleri tavsiye etmenizi rica ederiz.

 5. Gurk

  Merhaba monitörümün menü tuşuna tıkladım ve ekran gitti ne yapmam gerekli bilgisayar çalışıyor bütün donanımlar fakat mönitör çalışmıyor

  1. Editör (Site Editörü)

   Sayın Gurk,

   Monitörünün menü tuşuna basmanız sonucunda ekran gitmez, acaba siz kapatma tuşuna basmış olabilir misiniz?

   Monitörün açık olup olmadığını kontrol ediniz. Bilgisayarınızın ekran kartı ile monitör arasında kablo bağlantısını söküp tekrar tanınız. Muhtemelen düzelecektir. Yine de ekran gelmezse bilgisayarınızda bir sorun yok, monitör için teknik servisten yardım istemelisiniz.

 6. Ayhan Gümüşoglu

  Merhaba benim masa üstü bilgisayarım var monitörüm samsung s19c150 led ekran bilgisayarı açıyorum fakat ekran açılmıyor bana yardımcı olur musunuz test good yazısı çıkıyor ekran bir türlü açılmıyor lütfen bana yardımcı olur musunuz teşekkür ederim

  1. Editör (Site Editörü)

   Sayın Ayhan Bey,

   Önceden bu bilgisayarda monitörü kullanıyor muydunuz? Eğer önceden kullanıyorsanız ve yeni oluşan bir sorun ise bios veya işletim sisteminizden kaynaklanan bir durum olabilir. Yeni bu bilgisayarda kullanmaya başladıysanız ekran kartınızın uyumlu olmama ihtimali yüksek, size tavsiyemiz başka bir ekran kartı takarak deneyiz.

   Farklı bir bilgisayarda yüksek özelliklere sahip bir ekran kartı bilgisayarınıza takıp monitörü deneyebilirsiniz. Fakat burada taktığınız ekran kartı sizin anakartınıza da uyumlu olması gereklidir. Ekran kartı uyumluluk işlemleri için kısmen bilgisayar bilginiz olması gereken bir durumdur.

   Eğer ekran kartı veya anakart ekran kartı destekleme (anakart kitapçığında yazar) işlemleri hakkında bilginiz yoksa bir bilgisayarcıdan yardım alabilirsiniz.

   Yazımızdan anlayacağınız üzere bu tür sorunların bir veya birçok nedeni olabilir. Bilgisayara direk müdahale edemediğimizden sizin yaptığınız işlemlerin neler olduğunu bilmediğimizden, sorunun tam olarak neden kaynaklandığını kestirmemiz görülmeyen bir şeyi size tarif etmekle eş değerdedir. Sorunuzun cevabını yine yazımızdan anlayacağız üzere tahmin üzerine cevapladık. Sorunuzu isterseniz hangi işlemleri yaptığınızıdaha detaylı olarak bildirebilirsiniz. Bu şekilde size daha iyi yardımcı oluruz.

 7. Hakan UZUN

  merhaba bende syncMaster 2033 var ekranda gidip gelme sorunu var menü tuşunu bastığımda açılmıyor ve bilgisayarı her açtığımda kendine format atmış oluyor yardım edin lütfen

  1. Editör (Site Editörü)

   Merhaba Hakan UZUN Bey,

   Burada bir kaç hatadan bahsetmişiniz ve birbirileri ile bağlantılı olmayan bir kaç hata var. İlk olarak monitörünüzü kapanarak açılmasının nedeni birçok sebepten kaynaklanabilmektedir. Monitörünüz çözünürlüğü karşılayamayabilir, ekran kartınızın driver düzgün kurulmamış olabilir veya monitörünüz arızalı olabilir.

   Format işlemi ise bunlardan tamamen farklı işletim sisteminiz ve hard diskiniz ile alakalı bir durumdur. Ekran kartı veya monitör arızası bilgisayara kesinlikle format attırmaz ve hiç bir alakası yoktur. Sizin de anlayacağınız üzere birçok hata alıyorsunuz ve bu hataların çözmenin tek yolu teknik servisten yardım istemeniz olacaktır. Bahsedilen hataları teknik bilgisi olan birisi çözebilir ne yazık ki sizin çözmeniz çok zor olacaktır.