Yazıcı Boş Çıktı – Boş Kağıt Neden Çıkarır?

Yazıcı Boş Çıktı – Boş Kağıt Neden Çıkarır?

Bu yazımızda sizlere yazıcıdan çıktı aldığınız halde boş kâğıt çıkarıyor ve bir şey yazdırmıyorsanız bunun nedenleri ile birlikte neler yapmanız gerektiğini sizlere vereceğiz.

Kartuş veya Toneri Kontrol Edin: Kartuş tipi yazıcı kullanıcılarından boş kâğıt çıkarma sorunu sıklıkla görülmektedir. Bunun nedeni ise kartuşların renkli veya siyah fark etmez çıkış ağzının kurumasından kaynaklanmaktadır. Kartuşunuzu çıkarınız ve alt tarafta kartuş mürekkep çıkış alanına sıcak suyla veya buharlı suyla temizlemeyerek tekrar yazdırmayı deneyiniz. Toner kullanıcıları için eğer boş çıktı alıyorsanız Tonerin doğru olarak takılıp takılmadığını kontrol ediniz. Çıkarma işleminden sonra Toneri sallayanız ve yerine düzgün bir şekilde takarak çıktı almayı deneyiniz.

Yazıcı Sürücü Güncel Olmayabilir: Yazıcı sürücünüz eski kalmış ve güncel olmaya bilir. Bu durumlarda da boş kâğıt sorunu yaşayabilirsiniz. Yazıcınızın modeline ait güncel sürüleri bularak eski sürücüyü silerek güncel sürücüyü bilgisayarınıza yükleyiniz.

Bağlantılarınızı Kontrol Ediniz: Bilgisayarınız ile yazıcı arasında bağlantılarınızı kontrol ediniz. Yazıcınızı kapatınız, USB girişi ve port girişlerinizi çıkararak tekrar açınız ve yazıcıdan çıktı almayı deneyiniz.

Hard Disk Kontrolü ve Gereksiz Programlar: Yazıcınızı yazdırma sırasında sanal bir yer kaplar. Eğer hard diskiniz tamamen dolu ise kapasite yeterli olamadığından boş çıktı alma ihtimaliz vardır. Hard diskinizin dolu olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer hard diskiniz tamamen dolu ise gereksiz programları veya diğer dosyaları siliniz. Diğer bir işlem ise yazdırma ile alakalı gereksiz bilgisayarınızda program varsa eğer yazdırma ile alakalı üretici firma programı hariç tümünü siliniz.

Diğer Bağlantıları Geçici Kaldırınız: Bilgisayarınızda bulunan diğer aygıtları çıkarınız. Bazı durumlarda aygıt çakışması ile karşılaşabilmektedir. Bu son hata düşük bir ihtimalde olsa yukarıda ki işlemleri yaptığınız halde yine boş çıktı alıyorsanız diğer aygıtları çıkarınız sadece yazıcınız kalacak şekilde yazıcıdan çıktı almayı deneyiniz.

Yorum ya da Yardım İsteği için Yazabilirsiniz

Kullanıcılara ya da editörlere soru sorabilir, bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz. Sorunuzun anlaşılabilir olması için sorunuzu detaylandırmayı unutmayınız.